Sübhaneke Duası

Subhânekellâhumme ve bi hamdik ve tebârakesmuk ve teâlâ cedduk (ve celle senâuk) ve lâ ilâhe ğayruk

Çok önemlidir yazıyı sonuna kadar okuyunuz.

Meali ve Arapça Okunuşu

Allah’ım ! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.
سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ ﴿﴾ وَتَبَارَكَ اسْمُكَ ﴿﴾ وَتَعَالَى جَدُّكَ ﴿﴾ وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ

Fazilet ve Sırları

Allah’ü Teâlâ bir gün meleklere Arşı kaldırmalarını emreder. Melek’lerin arşı kaldırırken oldukça zorlandığını gören Allah’ü Teâlâ Sübhaneke duasını okumalarını söyler ve duanın gücü sayesinde yükleri hafifler..

İbadet ya da namaz başlangıçlarında sübhaneke duasını okurken bütün gücün ve iradenin Yüce Allah’ta toplandığını belirterek, şeytanın ve nefsin üzerimize serpmiş olduğu durgunluk hali ile miskinliği, ve bu dua sayesinde meleklere arşı kaldırmalarını yardım ettiğin gibi bizimde üzerimizdeki hali kaldırmanısı Yüce Allah’tan talep ediyoruz. Buradan da anlaşılacağı üzere dua oldukça yüksek bir güce sahiptir.

Muhammed Sıddık Haşimi Hazretlerinin ise dua hakkındaki görüşleri şu şekildedir.

Nefis ve şeytan namaz kılacak bir kimsenin ibadetini engelleyemez ise namaz ehlinin, kalbine telkin ettikleri vesveseler ile kılacağı namazını zorlaştırmaya çalışırlar. Bu ikili, yapmış oldukları oyunda başarılı olurlarsa; Kulun, Rabbine yapmış olduğu ibadetin samimiyetini körelttiği gibi, namazın ihlas ve feyzini azaltmış olurlar.

İşte Sübhaneke duası, bu devrede araya girer. Elmas bir kılıç misali, ejderhalaşmış, ibadetin ruhunu ve samimiyetini yutmaya hazırlanan bu fitnenin başını gövdesinden ayırarak ibadetin ihlas ve feyzini korumuş olur.

Kısa bilgiler..

Namaz başlangıcında kıyama durulduğunda Fatiha suresinden önce okunur ve Namaz duaları arasında yer alır.

Dua, başına Besmele (Bismillâhirrahmanirrahim) konulmadan okunur, Cenaze Namazlarında ”ve celle senâuk” cümlesi ilave edilerek söylenir.

Hanefi ve Hanbeli mezheplerine göre bu duayı okumak sünnettir.

İniş sebebi

Anlatılan rivayetlere göre Sübhaneke duasının sözleri Adem Aleyhisselam’a aittir ve Allah-ü Teala tarafından ona öğretildiği söylenmektedir. 

Hz Adem Peygamber yapmaması gereken bir hatayı yaparak kendisine yasak kılınan cennet meyvesinden yedi ve Allah-ü Teala tarafından cezalandırılıp dünya ya gönderildi.

Dünya hayatının Ahiret hayatından zor olduğunu gören ve bu durum karşısında oldukça zorlanan Adem Aleyhisselam Allah’tan af ve özür dilemek için dua etmiştir. Allah-ü Teâlâ onu dünyada yalnız bırakmayıp ona yardım etmiştir.

Nerelerde okunur

Her namazın ilk rek’atinde iftitah tekbirinden sonra.

İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek’ate kalkınca fatihadan önce.

Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek’ate kalkınca fatihadan önce.

Teravih namazı dört rek’atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek’ate kalkıldığı zaman fatihadan önce.

Cenaze namazında birinci tekbirden sonra.

Mutlaka bilinmesi gerekenler

Sübhaneke sure değil duadır.

Duanın içerisinde geçen bazı yerler bölünmeden okunmalıdır. En sık yapılan hatalar bölünerek okumaktır. Sübhaneke Allahümme diye ayrık okunmaz üst kısımda verdiğimiz gibi birleştirilerek okunmalıdır yani yazıldığı gibi. Kallahümme kelimesinin baş harfi olan k vurgu yapılıp söylenir.

Ve yine devamında ‘’Vetebare kesmük’’ diye ayrık değil ’’ve tabarekesmük’’ diye birleşik okunur. Duanın nasıl okunduğu ile alakalı olarak alt kısıma eklediğimiz videoyu mutlaka bir kere dahi olsa dinleyip okunma şeklini öğreniniz.

Cenaze namazlarında neden farklı okunur

1- Bütün dualarda kelimelerin bir anlamı vardır ve bunların başka yerde okunması aynı etkiyi yapmaz. Bu nedenle VE CELLE SENAUKE’nin rahmeti cenaze namazındadır.

2- Ölmüş olan kişi için Allah’tan rahmet dilenir ve Allah’ın büyüklüğü, kudreti, gücü ve rahmeti bu dua ile anlatılmaya çalışılır. Bu yüzden ”ve celle senâuk” cümlesini kullanarak en üstün övgüye onun layık olduğunu dile getirmeye çalışıyoruz.

3- Merhumun defni sırasında ”ve celle senâuk” kelimesinin insanların kalbine vermiş olduğu ferahlık, farklı yerde okunması ile elde edilen değer gibi görülmemektedir. Bu yönden bakıldığında rivayet edilen şekle uyulmasında fayda olduğu görülmektedir.

Duanın gerçek okunuşu

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*