Ettehiyyatü Duası

Kuran-ı Kerim’de geçmediği için Ayet olarak anılmayan Ettehiyyatü duası, Peygamber Efendimizin Miraca yükseldiği sırada Allah-ü Teala ile arasında geçen ve Cebrail aleyhisselam’ın da katılmasıyla o an ki konuşmalardan meydana geldiği rivayet edilmektedir.

Hanifi ve Şafi Mezheplerinde birbirinden farklılık gösteren bu dua namaz kılarken oturduğumuz sırada okunur.

Peygamber efendimiz ve Allah-ü Teala arasında geçen konuşma ise şu şekildedir.

Peygamber Efendimiz

Ettehiyyatü lillahi vassalevâtü vattayyibat (Hayat sahibi varlıkların hayatlarıyla sundukları ibadetler, dualar ve bütün güzel söz ve davranışlar Allah’a mahsustur.)

Allah-ü Teala

Esselamu aleyke eyyühennebiyyu va rahmetillâhi va berakâtuhu. (Ey nebi, Selam, Allahın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun.)

Peygamber Efendimiz

Esselamu aleyna ve ala ibadillahissalihin (Selam bize ve Allahın salih kullarının üzerine olsun) Bu konuşmaya tanık olan

Cebrail Kelime-i şehadet getirir

Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu. (Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve elçisidir.)

Ettehiyyatü Duası Okunuşu

Ettehiyyâatü lillâahi vessalevâatü vettayyibâatü esselâamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâahi ve berakâatühüü esselâamü aleynâa ve alâa ibâadillâahis salihiyn. Eshedü ellâa ilâahe illallâah ve eshedü enne Muhammeden abdühüü ve rasüülüh.

Ettehiyyatü Duası Anlamı

Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.

Ettehiyyatü Duası Dinle

Ettehiyyatü Duası Arapça

اَلتَّحِيَّاتُ ِللهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ؛ اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ اَيُّهَا النَّبِىُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ؛ اَلسَّلاَمُ عَلَيْنَا

وَعَلَى عِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ؛ اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Şafi Mezhebine Göre Ettehiyyatü Duası

Et-tehiyyatü el-mübarekâtü es-salevatü et-tayyibatü lillahi es-selamü aleyke eyyühen-nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtühü es-selamü aleyna ve ala ibadillah-is-salihine eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden resulullah.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*