Duha Suresi

Ve’d-Duhâ sûresi olarakta anılan ve Kuşluk vakti anlamını taşıyan Duha Suresi Mekke döneminde inmiş, Kur’ân-ı Kerîm’in doksan üçüncü sûresi olup toplam da 11 ayetten oluşur.

Nuzül sebebi olarak, Fecr Suresinden sonra Peygamber Efendimize (S.A.V) inen ayetlerin bir müddet durmasından ötürü Efendimiz Allah-ü Teala’yı darılttığını düşünür. Bu surenin inişi ile birlikte Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) vefatına kadar Ayetler inmeye devam eder.

Sure ile ilgili başka bir rivayet ise Necm Suresi ile ilgilidir. Bu surede ki açıklamalarda Peygamber Efendimizin Cebrail’i görmesi ve yaklaşması sonucunda Efendimizde bir heyecan oluşmuş.

Yaşanan bu süreçte kendini toparlaması sureti ile belirli bir zaman vahiy kesilmiş, ardından da duha suresi inmişir.

Surenin genel konusu, Vahyin kesilmesinin ardından üzüntüye düşen Peygamber Efendimizi (S.A.V) teselli etmek ve Rabbinin onu terk etmeyip ona darılmadığını belirtmesini ele aldığı gibi, Bazı kaynaklara göre de Kuran-ı Kerim’in gelecekten haberler verdiğini de söylemektedir.

Yüce Allah’ın vermiş olduğu nimetlere şükür edilmesi ve yetimlere gerekli ilginin gösterilmesi de surenin işlediği diğer konulardandır.

Surenin kendisinden hemen önce gelen LEYL Suresi ve ardından gelen İNŞİRAH Suresi ile bağlantıları olup birbirlerini tamamlayan türde açıklamalar mevcuttur.

Duha Suresi Okunuşu

Vedduha
Velleyli iza seca
Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala
Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula
Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda
Elem yecidke yetiymen feava
Ve vecedeke dallen feheda
Ve vecedeke ‘ailen feağna
Femmel yetiyme fela takher
Ve emmessaile fela tenher
Ve emma binı’meti rabbike fehaddis

Duha Suresi Meali

Andolsun kuşluk vaktine
Ve dindiği zaman o geceye ki,
Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı
Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır
ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın
O, seni bir yetim iken barındırmadı mı?
Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı?
Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi?
Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)
El açıp isteyeni de azarlama!
Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat

Duha suresi Arapça Okunuşu

بسم الله الرحمن الرحيم  الضُّحَى * وَاللَّيْلِ إِذَا سَجَى * مَا وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَمَا قَلَى * وَلَلْآَخِرَةُ خَيْرٌ لَكَ مِنَ الْأُولَى * وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى * أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيمًا فَآَوَى * وَوَجَدَكَ ضَالًّا فَهَدَى * وَوَجَدَكَ عَائِلًا فَأَغْنَى * فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ * وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ * وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ

Duha Suresi Fazileti

Duha suresini okuyanlara Allah-ü Teala Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in şefaatina layık gördüğü kulları arasına alacak ve o kişiye yetimlerin, dilencilerin sayısının on katı kadar sevap yazılacaktır diye hadisle duha suresinin faziletleri bizlere nakledilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*