Ayetel Kürsi Namazda Okunur mu

Ayetel Kürsi namazda okunabilir. Namaza başlanıldığında ilk olarak besmele ve sübhaneke okunur. Sonra euzü besleme ile Fatiha suresi okunur.

Fatiha suresinden sonra da zammı sure okunmaktadır. Bu zammı sure ise 4 rekâtli farzların son iki rekâtı hariç tüm rekâtlarda okunur. Sünnetlerin ve iki rekâtli farzların ve vitr namazının tüm rekâtlerinde zammı sure okunur ve okunması da vacip kılınmıştır. Zammı sure, namazda Kuran’ı Kerim ayetlerinden bir miktar okunan sure ve ayete verilen addır.

Bu zammı surenin en az üç ayet olması gerekir. Bu konuyla ilgili Kuran’ı Kerimin son sayfalarında bulunan sureleri namazda zammı sure olarak okumaktayız.

Bilinen surelerin dışında Kuran’ı Kerim’in herhangi bir ayeti de okunabilmektedir. Ayetel Kürsi Namazda Okunur mu sorusuna cevap olarak; Ayetel Kürsi de Kuranda geçen bir ayet olduğu için zammı sure olarak namazda okunabilmektedir. Fakat şuna dikkat edilmelidir ki 2. Rekâtta okunan zammı sure, 1. Rekâtta okunan zammı sureden daha uzun olmamalıdır. Bu şekilde okumak namazın mekruhlarından biridir. 1. Rekâtta okunacak olan zammı sure uzun, 2. Rekâtta okunan zammı sure ise ilk rekâtınkinden kısa olmalıdır.

Ayetel Kürsi, Kuran’ı Kerimde geçen ayettir. Halk arasında genelde dua olarak bilinir. Bu ayette gizli ve açık olmak üzere on yedi yerde Allah’u Teâlâ’nın ismi geçmektedir. Bu ayeti her gece okuyan kimse Allah tarafından korunur. Farz namazlarından sonra bu ayeti okumak da çok sevaptır. Kişi bu ayeti okuduktan sonra bir sonraki namaza kadar Allah’ın koruması altına girer ve güvence verilir. Şeytana karşı etkili yardım alınacak ayet-i kelime olarak bilinir.

Ayrıca bu ayet yemek esnasında okunursa yemek bereketlenir ve cin musallat olmuş kişiye on sekiz kez okunursa şifa bulur. Ayet-i kerime sürekli okunduğunda kişi evine gelene kadar melekler ona dua eder. Oldukça faziletli olan bu ayeti okumak tam anlamıyla kişiyi zırh mahiyetinde korur ve şeytanın tüm vesveselerine karşı da muhafaza eder. Bu yüzden namazda dâhil her yerde okunabilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*