Ayetel Kürsi Hakkında Hadisi Şerifler

Ayetel Kürsi, Kuran’ı Kerim’in ikinci suresi olan Bakara Suresinin bir ayetidir. Bakara suresinin 255. Ayeti olan Ayetel Kürsi, tek bir ayettir.

Kuran’ı Kerim’de 114 adet sure ve 6666 tane ayet bulunur. Kuran’ı Kerim’in ilk suresi her namazda okuduğumuz Fatiha suresidir. İkinci sure ise Bakara Suresidir. Bakara suresinin ilk ayeti ise ‘Elif Lam Mim’dir. 255. Ayet ise ‘Ayetel Kürsi’ yani Arapça kurallarına uygun olarak Ayet-El-Kürsi’dir. Halk arasında ise ‘Allahüla’ şeklinde yanlış olarak söylenmektedir. Ayetel Kürsi demek aklınıza gelmiyorsa ‘Allahü la ilahe illa Hüv’el – Hayy’ul Kayyum’ şeklinde söylemeniz daha doğru olacaktır.

‘Her kim Mü’min süresi ilk üç ayetiyle Bakara Suresi 255.ayeti olan Ayetel Kürsi’yi sabahleyin okursa, akşama kadar muhafaza edilir. Akşam okunursa sabaha kadar bu ayetler vasıtasıyla koruma altına alınır’ şeklinde hadis-i şerif de bulunur.

Ayrıca Ayetel Kürsi’de Allah’ın aşağıdaki özelliklerinden bahsedilir;

Bir ve tek olduğundan,

Unutmaz ve uyku tutmaz olduğu,

Yerlerin ve göklerin ona ait olduğu,

O’nun izni olmadan kimsenin şefaatte bulunamadığını,

Kullarının hepsini gördüğünü ve gözettiğini,

Yerlerin ve göklerin gerçek sahibi olduğu,

Çok yüce, üstün ve azametli olduğu,

Yerleri ve gökleri korumanın o’na zor gelmediği anlatılır.

Gece inmiş olan Ayet’i Kerime’yi HZ Muhammet (SAV), Zeyd’i çağırarak yazdırmıştır. Ayetel Kürsiyi her gün okumayı adet haline getiren kişinin Allah geçmiş günahlarını da bağışlar. Ayrıca Ayetel Kürsiyi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir.

Ayetel Kürsi indiğinde, dünyadaki tüm putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır. Ayrıca şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçmış ve İblis’in yanına toplanmışlardır.

Ayetel Kürsi’de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir ayette yoktur. Çünkü bu ayet-i Kerime’de bazısı açık, bazısı ise kapalı olmak üzere 17 yerde Allah’ın ismi geçmektedir. Uyumadan önce Ayetel Kürsi’yi okuyana Allah tarafından bir koruma verilir ve sabaha kadar hiçbir şeytan ona yaklaşamaz. Bu anlamda Ayetel Kürsi çok faziletli bir ayettir ve okuyan herkesi korur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*